Papież celebruję Mszę „ad orientem” (na wschód) w święto chrztu Chrystusa.

Watykan, 14 stycznia, 2008 (CWNews.com) – Pope Benedict XVI ochrzcił 13 niemowląt, dzieci pracowników Watykanu, zgodnie z tradycją Watykan w Święto Chrztu Chrystusa.

Ojciec Święty używając postawy ad orientem, stoi w tym samym kierunku co wierni, wykorzystując wspaniały ołtarz w kaplicy Sistine zamiast przenośnego ołtarza, który został utworzony w latach poprzednich. To wywołało komentarze, że Papież chcę odnowić starą tradycję liturgiczną. (W rzeczywistości, postawa ad orientem nigdy nie została zniesiona.)

Ks. Guido Marini, nowy mistrz ceremonii papieskich liturgii, powiedział, że tradycyjna postawa została wykorzystany dla podkreślenia „piękna i harmonii tego architektonicznego arcydzieła”, które było pierwotnie zaprojektowane do uroczystości liturgicznych. Zwrócił uwagę na publiczne oświadczenie, że doceniają ad orientem, papież nie chce zerwać z dotychczasową praktyką, lecz „wykorzystuje możliwości rozważane przez normy liturgiczne. Powrót Papieża do tradycyjnej praktyki ożywił pogłoski, że Papież Benedykt wkrótce zamierza publicznie celebrować Mszę w „nadzwyczajnej formie” – tradycyjnej Mszy Trydenckiej.

nadesłał:  PiastMK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: